preskoči na sadržaj
 

Split je prvi grad u Hrvatskoj u kojem će se s početkom nove školske godine provoditi projekt A1 STEMfemme Junior.

Radi se o inovativnom obrazovnom projektu koji su pokrenuli A1 Hrvatska i Institut za društvena istraživanja s ciljem poticanja interesa, prvenstveno djevojčica, prema STEM zanimanjima.

U kolovozu i rujnu u OŠ Bol održane su tri radionice za nastavnike koji sudjeluju u projektu, a održao ih je projektni tim Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu s Borisom Jokićem kao voditeljem. U projektu STEMfemme Junior sudjeluje 14 škola, a među njima i OŠ Kamen-Šine. Naš školski tim koji će provoditi ove aktivnosti u školskoj godini 2023./2024. čine učiteljice Meri Juras, Marina Perica, Zrinka Šarić i psihologinja Marija Pavlić.

Više o projektu možete doznati na POVEZNICI

Terenska nastava

Prva terenska nastava koju smo proveli u projektu STEMfemme Junior bila je posjet Institutu za oceanografiju i ribarstvo.

Naša tema u prvom ciklusu projekta je More pa smo odlučili  istraživati morski otpad te koliko je čisto Jadransko more.

Dr. sc. Daria Ezgeta Balić održala nam je predavanje o oceanskoj pismenosti  s ciljem upoznavanja učenica s glavnim principima oceanske pismenosti i približavanja  značaja mora za život na našem planetu. Pod mikroskopom smo promatrali kako izgleda biljni i životinjski plankton.

Dr. sc. Pero Tutman i dr. sc. Dubravka Bojanić Varezić održali su predavanje o morskom otpadu kako bi nas  upoznali s problematikom, načinima nastanka i unosa otpada u more, njegovom sastavu, količinama i raspodjeli te kako možemo pridonijeti njegovom smanjenju.

VIDEO

STEMfemme u eko akciji - monitoring morskog otpada

U nastavku suradnje s Institutom za oceanografiju i ribarstvo dr. sc. Pero Tutman i dr. sc. Dubravka Bojanić Varezić su na plaži Strožanac održali pokaznu vježbu te smo napravili monitoring otpada iz mora prilikom čega smo analizirali i izvagali sakupljeni otpad prema priručniku koji je izrađen za potrebe ove suradnje.

Ukupno je sakupljeno 5 kilograma otpada s plaže, a analiza je pokazala da od 432 sakupljena predmeta 52,6% čini plastika, 14% staklo i keramika, 12,5 % papir, 7,6 % metal, a ostatak otpada na gumu, tekstil, obrađeno drvo i medicinski otpad. Svi su podaci upisani u bazu za unos podataka o morskom otpadu prikupljenog tijekom ekoloških akcija čišćenja obale, ronilačkih akcija čišćenja plitkog podmorja, pasivno ulovljenog otpada tijekom koćarskog ribolova i izgubljenih ribarskih mreža u moru- Baza ČistiMO! Na taj način smo se aktivno  uključili u brigu o našem moru.

Poveznica na akciju u Bazi Čistimo.

Posjet Prirodoslovnom muzeju Split

U sklopu STEMfemme junior projekta, u subotu 2. prosinca 2023. u Prirodoslovnom muzeju Split posjetili smo multimedijalnu izložbu "Postani čuvar Jadranskog mora". U muzeju su nas dočekale učenice Ivien i Mia sa svojom profesoricom Marijanom de Marchi. Ivien i Mia su pohađale našu osnovnu školu, a danas su učenice Pomorske škole Split i zajedno sa svojom profesoricom su nas putem foto i video materijala te izložbenih eksponata educirale o važnosti ekologije mora i o značaju održivog ribarstva. Upoznali smo i svjetski aktualne teme negativnih posljedica djelovanja čovječanstva na morske resurse.

Cilj izložbe je potaknuti svakoga od nas na duboko promišljanje o zajedničkoj, ali i osobnoj odgovornosti očuvanja bioraznolikosti mora. 

Kroz sljedeća dva mjeseca u prostoru muzeja i vi možete upaliti crveni alarm za budućnost ribarstva, pomorskog prometa, brodogradnje, turizma i ostalih važnih gospodarskih grana Republike Hrvatske, koji će trpjeti velike gubitke ako ne djelujemo zajednički i preventivno.

STEMfemme i EU COODE WEEK
LOGO ŠKOLE


Produženi boravak

RASPORED OBROKA SIROBUJA

Područna škola Sirobuja



ŠKOLSKI LIST


Korisni linkovi

Anketa
KOLIKO ČESTO DORUČKUJEŠ?








preskoči na navigaciju