preskoči na sadržaj
Biosigurnost i biozaštita

Državna smotra Biosigurnost i biozaštita

Učenici 8.b razreda naše škole Gabrijel Krakan i Petra Doder i njihova mentorica Meri Juras sudjelovali su na Državnoj smotri Biosigurnost i biozaštita u Omišu od 8. do 10. svibnja 2023. u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje.

Učenici su uspješno predstavili svoj istraživački projekt na temu Trovanja hranom - koje namirnice su najčešći krivac s posebnom pohvalom Državnog povjerenstva.
 
Ponosni smo na uspjeh naših učenika.
 
 
Što su jeli naši stari... - Stara vrimena II

Što su jeli naši stari? Sigurni smo u jedno - da su se hranili  zdravije od nas i da su, koristeći se većinom onim što su sami uzgojili,  živjeli u skladu s prirodom. Donosimo vam neke od starih recepata koje i sami možete isprobati.

Hvala svima koji su nam pomogli u prikupljanju recepata.

Dobar tek!


Autori projekta su: Nataša Kelava, prof. , Marina Perica, prof. , Bože Ujević, prof.

Materijale prikupljene u projektu prikazali smo u Bookcreatoru i možete ih pogledati klikom na sliku.

Festival znanosti 2023.

U sklopu manifestacije Festival znanosti nastavnice Meri Juras i Marina Perica organizirale su 27. travnja u prostorijama Osnovne škole Kamen-Šine izložbu „Pluta ili tone? – Gustoća svuda oko nas.“

Ovogodišnja tema Festivala znanosti bila je Priroda i društvo s ciljem približavanja znanosti javnosti, kao i motiviranja mladih za istraživanje i stjecanje novih znanja. Osmišljeno je preko dvjesto aktivnosti i naša škola se već treću godinu pridružila i aktivno sudjelovala.

Nekoliko učenika – prezentera, predstavilo je učenicima putem plakata svoje rezultate istraživanja koja tijela plutaju a koja tonu. Učenici nižih razreda su sa zanimanjem pratili izlaganje a znatiželjno su pogledali pokuse povezane s gustoćom koje su im stariji učenici prikazali.

Vjerujemo da smo navedenim aktivnostima pobudili znatiželju naših učenika za neka nova istraživanja. 

Eratostenov eksperiment 2023.

Na prvi dan proljeća zainteresirani učenici osmih razreda,  zajedno s učiteljicama Marinom Pericom i Zrinkom Šarić pridružili su se učenicima diljem svijeta u provođenju Erathostenovog eksperimenta.

Mjerenje smo izvršili u solarno podne kada je Sunce na najvišem položaju. Točno vrijeme odredili smo pomoću Solarnog kalkulatora. Prvi korak mjerenja bio je postaviti štap (100 cm) okomito na tlo i izmjeriti duljinu sjene koji štap baca. Mjerenje smo ponovili više puta, izračunali srednju vrijednost. a potom odredili kut upada Sunčevih zraka pomoću sličnosti trokuta. Račun smo izveli  pomoću virtualne škole na ekvatoru, na području grada Mossaka u Kongu koja je od nas udaljena 4835 km i na koju Sunčeve zrake upadaju pod kutem od 0° te dobili vrijednost 40 479 km.Dobivene podatke razmjenili smo s partnerskom školom ZŠ Hradec Králové Pouchov, Czech Republic koja je od nas udaljena 747 km što smo odredili korištenjem Latitude/Longitude Distance Calculatora.

Pomoću formule koju je Erathosten- grčki matematičar, geograf i astronom koji je živio u 3. st. pr. Kr. koristio izračunali smo opseg Zemljina ekvatora i dobili vrijednost 40 561,1 km što je odličan rezultat.

 

Dan sigurnijeg interneta

Dan sigurnijeg interneta je jedan od najvažnijih dana u kalendaru informacijske sigurnosti, a obilježava se svake godine, drugog utorka u drugom tjednu veljače. Obilježili smo ga i mi u našoj školi, pod zajedničkim sloganom "Zajedno za bolji internet".

Učenici 5. i 6. razreda prvo su se zabavili igrajući društvenu igru Centra za sigurniji internet uz koju su utvrdili svoja znanja kako se zaštititi. Nakon toga su  izrađivali plakate u Canvi i PosterMyWall na temu Dan sigurnijeg interneta i Sigurnost na internetu. Neke od njih možete pogledati na poveznici. kao i video.


Europski tjedan programiranja - EU CODE WEEK

Od 10. do 14. listopada 2022. godine učenici naše škole pod vodstvom svojih učiteljica Nele Beronje, Marine Perice i Zrinke Šarić,  pridružili su se desetom CodeWeek-u.

Cilj Europskog tjedna programiranja je na zabavan način približiti programiranje i digitalnu pismenost, a činjenica da se uspješno održava već deset godina govori koliko je programiranje postalo zanimljivo i popularno među učenicima.

Ove godine učenici naše škole sudjelovali su u dvije aktivnosti. U centralnoj školi učenici su istraživali i učili o umjetnoj inteligenciji (AI) i strojnom učenju trenirajući robota da otkriva smeće u oceanu. Aktivnost je osmišljena za brzo i slikovito upoznavanje učenika sa strojnim učenjem, vrstom umjetne inteligencije. Tako su povezali programiranje i ekologiju. Koristili su mrežnu stranicu https://studio.code.org/s/oceans

U područnoj školi Sirobuja učenici 3. d razreda sudjelovali su na radionici Elementarne robotike. Koristili su Fischertechnik opremu i spajali strujne krugove. Naučili su da energija mijenja oblike. Kod spajanja LED dioda treba paziti na polaritet, na minus i plus, a tipkalom se može otvoriti ili zatvoriti strujni krug.

Učenici su se lijepo zabavili, kroz programiranje i praktičan rad su učili i raduju se sličnim aktivnostima!

Dio atmosfere možete pogledati u videu.

LOGO ŠKOLE


Produženi boravak

RASPORED OBROKA SIROBUJA

Područna škola Sirobuja



ŠKOLSKI LIST


Korisni linkovi

Anketa
KOLIKO ČESTO DORUČKUJEŠ?








preskoči na navigaciju