Državna smotra Biosigurnost i biozaštita
Učenici 8.b razreda naše škole Gabrijel Krakan i Petra Doder i njihova mentorica Meri Juras sudjelovali su na Državnoj smotri Biosigurnost i biozaštita u Omišu od 8. do 10. svibnja 2023. u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje.
Što su jeli naši stari? Sigurni smo u jedno - da su se hranili zdravije od nas i da su, koristeći se većinom onim što su sami uzgojili, živjeli u skladu s prirodom. Donosimo vam neke od starih recepata koje i sami možete isprobati.
Hvala svima koji su nam pomogli u prikupljanju recepata.
Dobar tek!
Autori projekta su: Nataša Kelava, prof. , Marina Perica, prof. , Bože Ujević, prof.
Materijale prikupljene u projektu prikazali smo u Bookcreatoru i možete ih pogledati klikom na sliku.
U sklopu manifestacije Festival znanosti nastavnice Meri Juras i Marina Perica organizirale su 27. travnja u prostorijama Osnovne škole Kamen-Šine izložbu „Pluta ili tone? – Gustoća svuda oko nas.“
Ovogodišnja tema Festivala znanosti bila je Priroda i društvo s ciljem približavanja znanosti javnosti, kao i motiviranja mladih za istraživanje i stjecanje novih znanja. Osmišljeno je preko dvjesto aktivnosti i naša škola se već treću godinu pridružila i aktivno sudjelovala.
Nekoliko učenika – prezentera, predstavilo je učenicima putem plakata svoje rezultate istraživanja koja tijela plutaju a koja tonu. Učenici nižih razreda su sa zanimanjem pratili izlaganje a znatiželjno su pogledali pokuse povezane s gustoćom koje su im stariji učenici prikazali.
Vjerujemo da smo navedenim aktivnostima pobudili znatiželju naših učenika za neka nova istraživanja.
Na prvi dan proljeća zainteresirani učenici osmih razreda, zajedno s učiteljicama Marinom Pericom i Zrinkom Šarić pridružili su se učenicima diljem svijeta u provođenju Erathostenovog eksperimenta.
Mjerenje smo izvršili u solarno podne kada je Sunce na najvišem položaju. Točno vrijeme odredili smo pomoću Solarnog kalkulatora. Prvi korak mjerenja bio je postaviti štap (100 cm) okomito na tlo i izmjeriti duljinu sjene koji štap baca. Mjerenje smo ponovili više puta, izračunali srednju vrijednost. a potom odredili kut upada Sunčevih zraka pomoću sličnosti trokuta. Račun smo izveli pomoću virtualne škole na ekvatoru, na području grada Mossaka u Kongu koja je od nas udaljena 4835 km i na koju Sunčeve zrake upadaju pod kutem od 0° te dobili vrijednost 40 479 km.Dobivene podatke razmjenili smo s partnerskom školom ZŠ Hradec Králové Pouchov, Czech Republic koja je od nas udaljena 747 km što smo odredili korištenjem Latitude/Longitude Distance Calculatora.
Pomoću formule koju je Erathosten- grčki matematičar, geograf i astronom koji je živio u 3. st. pr. Kr. koristio izračunali smo opseg Zemljina ekvatora i dobili vrijednost 40 561,1 km što je odličan rezultat.
Dan sigurnijeg interneta je jedan od najvažnijih dana u kalendaru informacijske sigurnosti, a obilježava se svake godine, drugog utorka u drugom tjednu veljače. Obilježili smo ga i mi u našoj školi, pod zajedničkim sloganom "Zajedno za bolji internet".
Učenici 5. i 6. razreda prvo su se zabavili igrajući društvenu igru Centra za sigurniji internet uz koju su utvrdili svoja znanja kako se zaštititi. Nakon toga su izrađivali plakate u Canvi i PosterMyWall na temu Dan sigurnijeg interneta i Sigurnost na internetu. Neke od njih možete pogledati na poveznici. kao i video.
Od 10. do 14. listopada 2022. godine učenici naše škole pod vodstvom svojih učiteljica Nele Beronje, Marine Perice i Zrinke Šarić, pridružili su se desetom CodeWeek-u.
Cilj Europskog tjedna programiranja je na zabavan način približiti programiranje i digitalnu pismenost, a činjenica da se uspješno održava već deset godina govori koliko je programiranje postalo zanimljivo i popularno među učenicima.
Ove godine učenici naše škole sudjelovali su u dvije aktivnosti. U centralnoj školi učenici su istraživali i učili o umjetnoj inteligenciji (AI) i strojnom učenju trenirajući robota da otkriva smeće u oceanu. Aktivnost je osmišljena za brzo i slikovito upoznavanje učenika sa strojnim učenjem, vrstom umjetne inteligencije. Tako su povezali programiranje i ekologiju. Koristili su mrežnu stranicu https://studio.code.org/s/oceans
U područnoj školi Sirobuja učenici 3. d razreda sudjelovali su na radionici Elementarne robotike. Koristili su Fischertechnik opremu i spajali strujne krugove. Naučili su da energija mijenja oblike. Kod spajanja LED dioda treba paziti na polaritet, na minus i plus, a tipkalom se može otvoriti ili zatvoriti strujni krug.
Učenici su se lijepo zabavili, kroz programiranje i praktičan rad su učili i raduju se sličnim aktivnostima!
Dio atmosfere možete pogledati u videu.
lektira |
Učimo |
Časopisi |
• Bug |
• Drvo znanja |
• National Geographic ... |
• Vidi |
• Prvi izbor |
• Moj planet |
NJEMAČKI JEZIK |
Stranice za nastavnike |
GRAD SPLIT- PRIJATEL... |