Eratostenov eksperiment 2019.

Učenici naše škole su po treći put, uz  pomoć nastavnice  Marine Perice, sudjelovali u ISE (Inspiring Science Education) projektu te proveli ERATOSTENOV EKSPERIMENT.

Kako su učenici izmjerili opseg Zemlje možete vidjeti u nastavku teksta a ako vas zanima kako je to uradio Eratosten i to 240.g. pr. Kr. možete pogledati ova dva kratka videa (Istina,  potrebno je i znanje engleskog jezika :-) Eratosten 1Eratosten 2.

Naši učenici su 21. 3., u isto vrijeme kad i njihovi vršnjaci širom svijeta (solarno podne), računali opseg Zemlje koristeći štap dug 1 m, metar te osnovno znanje iz matematike, fizike i geografije.

Izmjerene podatke razmijenili su sa školama iz Ganserndorfa (Austrija), Wroclawa (Poljska) I Varaždina, te izračunali opseg Zemlje.

ML-Repair projekt

Dana 28.ožujka 2019. godine učenici Eko grupe u suradnji s Udrugom za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce sudjelovali su u aktivnostima praćenja stanja morskog otpada na plaži Pantan kod Trogira u sklopu ML - REPAIR projekta.

Meri Juras, prof.

PROJEKT DIOKLECIJANOVA ŠKRINJICA

U suradnji s Gradom Splitom i Društvom turističkih vodiča Split i ove godine provedi se  “Škrinjica”, volontersko vođenje učenika osnovnih škola nižih razreda po Dioklecijanovoj palači.
Projekt Dioklecijanova škrinjica sastoji se iz dva dijela. Prvi je razgledavanje Dioklecijanove palače uz (gratis) pratnju turističkih vodiča, za učenice/ke trećih razreda splitskih osnovnih škola. U njemu sudjeluje veliki broj učenica/ka, učiteljica/učitelja iz svih splitskih osnovnih škola, školski koordinatori, kao i veliki broj turističkih vodiča iz Udruge turističkih vodiča Split.
Drugi dio projekta je kviz znanja učenika i izložba učeničkih radova na temu Dioklecijanove palače. Projektom su predviđene dodjele nagrada najuspješnijim školama (i članicama/članovima školskih ekipa) u kvizu znanja, kao i najuspješnijim školama u učeničkim radovima.

Brošuru možete pogledati ovdje.