preskoči na sadržaj
EU CODE Week 2021.

Ove godine Europski tjedan programiranja (EU Code Week) održava se po deveti put, od 9. do 24. listopada.

Glavna zamisao koja stoji iza ovog projekta je učiniti programiranje vidljivijim, pokazati mladima, odraslima i starijim osobama kako pomoću koda pretvoriti ideje u stvarnost, demistificirati vještine kodiranja i okupiti motivirane ljude za učenje.

Sve aktivnosti u Hrvatskoj, tko ih organizira i kome su namijenjene možete pronaći na stranici https://codeweek.eu/events

Preko  online aktivnosti  učenici 5., 6. i 8. razreda su  na zabavan i zanimljiv način programirali i pokazali kako kodiranje može biti jednostavno. Kodirali su vlastitu plesnu zabavu stvarajući plesne pokrete uz odabranu glazbu.

Voditeljice projekta: Marina Perica i Zrinka Šarić

Festival znanosti

U sklopu manifestacije Festival znanosti 12. svibnja u našoj školi organizirana je javna izložba Faust Vrančić – jezikoslovac i izumitelj. U izložbenom prostoru učenici i nastavnici mogli su razgledati različite predmete - od klasičnih plakata, portreta Fausta Vrančića i oslikanih majica do modela visećih mostova i padobranaca. Izložene su i knjige o Faustu Vrančiću, ali i Vrančićeve knjige. Tako su učenici, listajući knjige i gledajući prezentaciju i plakate, učili o životu i djelu poznatoga jezikoslovca i izumitelja. Svoje znanje provjerili su zaigravši Kahoot! Poigrali smo se i digitalnim alatima. Učitavajući…..kodove zalijepljene na zidu učionice, učenici su otkrivali nove plakate, portrete, biografije, gledali prezentacije i videa, rješavali križaljke i slagali puzle. Vjerujemo da smo navedenim aktivnostima motivirali naše učenike za neka nova istraživanja. Neke od digitalnih aktivnosti možete i probati skeniranjem QR koda.

       

Dan sigurnijeg interneta 2021.

Svake veljače udruženje Insafe/INHOPE uz potporu Europske Komisije organizira Dan Sigurnijeg Interneta kojemu je cilj promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe online tehnologije i mobilnih uređaja, posebice među djecom i mladima. Svake godine na drugi dan drugog tjedna drugog mjeseca tisuće ljudi diljem svijeta se udruže kako bi sudjelovali u događajima i aktivnostima kojima žele podići svijest o sigurnosnim problemima na internetu.

Tema ovogodišnjeg Dana sigurnijeg interneta je „Zajedno za bolji Internet.“

Naša škola se i ove godine priključila obilježavanju Dana sigurnijeg interneta i to provođenjem različitih aktivnosti tijekom cijelog tjedna (8.-12. veljače). Učenici su na satovima informatike sudjelovati u radionicama i kvizovima na temu sigurnijeg interneta, istražili opasnosti interneta te internetski bonton.

Jedan od kvizova koji su odigrali je i https://safetynet-kviz.skole.hr/izbornik 

Učenici i društvene mreže

Društvene mreže  te internet i sadržaji objavljeni na njemu, često utječu  na odgoj mladih i mogu na pozitivan, ali i na negativan način utjecati na njihov život u svim područjima njihova razvoja. Istraživanjem navika korištenja računala, ali i samog interneta i društvenih mreža, pokušali smo osvijestiti važnost odgovornog korištenja slobodnog vremena, komunikacije i njegovanja humanih međuljudskih odnosa.

Internet (a pogotovo društvene mreže) danas postaje jedan  od ključnih sredstava socijalizacije te utječe na ponašanje, stavove i svjetonazore. Danas se, više nego ikada prije, pojavila potreba za pomnijim proučavanjem utjecaja interneta i društvenih mreža na živote djece, pogotovo tinejdžera. Često su izloženi ne samo neprimjerenim sadržajima, nego i zlostavljanju (cyberbullying), a sve više dolaze u doticaj s izazovima koji ponekad ugrožavaju njihovo zdravlje i živote (srećom kod nas nije zabilježeno puno ovakvih slučaja).

Postavlja se pitanje može li se obilježavanjem Dana sigurnijeg interneta i kontinuiranim radom na osvještavanju internetskog bontona, učinkovito suprotstaviti brojnim, često neprimjerenim sadržajima i utjecajima interneta i društvenih mreža?

Da bismo dobili neke odgovore proveli smo online anketa u Microsoft Formsu koja je bila namijenjena svim učenicima od petoga do osmog razreda. U prezentaciji vam donosimo  rezultate istraživanja.

Priloženi dokumenti:
Ucenici i drustvene mreze.pptx

EU CODE Week 2020.

I ove godine,  učenici naše škole u organizaciji učiteljica informatike Marine Perice i Zrinke Šarić, sudjelovali su u ovogodišnjem Europskom tjednu programiranja (EU Code Week) koji se održava od 10. do 25. listopada diljem Europe.

Preko  online aktivnosti na https://code.org/dance, učenici su na  na zabavan i zanimljiv način programirali i pokazali kako kodiranje može biti jednostavno. Kodirali su vlastitu plesnu zabavu. Korak po korak, stvarali su ples različitih životinja, kodirajući plesne pokrete uz odabranu glazbu.

Europski tjedan programiranja društvena je inicijativa čiji je cilj na zabavan i angažirajući način svima približiti programiranje i digitalnu pismenost.

Učenje programiranja pomaže nam da shvatimo svijet oko sebe koji se brzo mijenja, proširimo svoje razumijevanje o tome kako funkcionira tehnologija te da razvijemo vještine i sposobnosti kako bismo istraživali nove ideje i bili inovativni.

Foto-galeriji možete pogledati slike.

Dan sigurnijeg interneta 2020.

Naša škole je ove godine obilježila Dan sigurnijeg interneta različitim aktivnostima na satovima informatike. Dan sigurnijeg interneta inače se obilježava 11. 2. međutim, mi smo aktivnosti provodili cijeli tjedan (10.-15. veljače 2020.). Učenici su ispunjavali anketu vezano za navike korištenja interneta i društvenih mreža, sudjelovali su u radionicama preuzetim sa službene stranice, razgovarali o prednostima korištenja interneta kao i mogućim opasnostima te načinima zaštite, istraživali su internetski bonton…

Produženi boravak

RASPORED OBROKA SIROBUJA

Područna škola Sirobuja



ŠKOLSKI LIST


Korisni linkovi

Anketa
KOLIKO ČESTO DORUČKUJEŠ?








preskoči na navigaciju