preskoči na sadržaj
Festival znanosti 2022.

U sklopu manifestacije Festival znanosti nastavnice Nataša Kelava, Katarina Pleić i Marina Perica organizirale su 4. svibnja u prostorijama Osnovne škole Kamen-Šine događanje “Život i djela poznatih znanstvenika”.

Znanstvnici koji su bili “predmet” učeničkih istraživanja su: Nikola Tesla, Faust Vrančić, Marin Getaldić,  Galileo Galilei, Isaac Newton i Albert Einstein, a njihovom društvu pridružio se i virtualni znanstvenik profesor Baltazar. Učenici su, nakon istraživanja, izrađivali klasične plakate, makete izuma, naslovnice djela, crtali portrete te izrađivali digitalne materijale (fotokolaže i videa u Canvi, puzzle u Jigsaw Planetu, Wordwall i Kahoot kvizove, križaljke). Izložene su i  knjige o poznatim znanstvenicima pa su učenici, listajući knjige i gledajući prezentacije, videa i plakate, učili o njihovom životu i djelima. Nekoliko učenika osmih razreda izvodilo je i prikazivalo pokuse vezane za djelo Isaaca Newtona, Nikole Tesle i Galilea Galileia.  Učitavajući QR kodove zalijepljene na zidu učionice, učenici su otkrivali digitalne materijale, učili i provjeravali naučeno na zabavan način. Vjerujemo da smo navedenim aktivnostima motivirali naše učenike za neka nova istraživanja.

Neke od digitalnih aktivnosti možete i probati skeniranjem QR koda.

                         PUZZLE                                   SPOJI PAROVE                       

 

 WORDWALL KVIZ                                 KAHOOT

  

Eratostenov eksperiment 2022.

Na prvi dan proljeća zainteresirani učenici sedmih i osmih razreda,  zajedno s učiteljicama Marinom Pericom i Filkom Babić pridružili su se učenicima diljem svijeta u provođenju Erathostenovog eksperimenta.

Mjerenje smo izvršili u solarno podne kada je Sunce na najvišem položaju. Točno vrijeme odredili smo pomoću Solarnog kalkulatora. Prvi korak mjerenja bio je postaviti štap (100 cm) okomito na tlo i izmjeriti duljinu sjene koji štap baca. Mjerenje smo ponovili više puta, izračunali srednju vrijednost. a potom odredili kut upada Sunčevih zraka pomoću sličnosti trokuta. Dobivene podatke razmjenili smo s partnerskom školom ZŠ Hradec Králové Pouchov, Czech Republic koja je od nas udaljena 747 km što smo odredili korištenjem Latitude/Longitude Distance Calculatora.

Pomoću formule koju je Erathosten- grčki matematičar, geograf i astronom koji je živio u 3. st. pr. Kr. koristio izračunali smo opseg Zemljina ekvatora i dobili vrijednost 40 561,1 km što je odličan rezultat.

Račun smo još izveli i pomoću virtualne škole na ekvatoru, na području grada Mossaka u Kongu koja je od nas udaljena 4835 km i na koju Sunčeve zrake upadaju pod kutem od 0° te dobili vrijednost 40 479 km.

KISELINE I SOLI - PROJEKT

KISELINE I SOLI U BEZALKOHOLNIM PIĆIMA I PREHRAMBENIM PROIZVODIMA - PROJEKT

Soljenje je tradicionalni način produljenja trajnosti hrane, a i kroz povijest kuhinjska sol bila je prva tvar koja je korištena kao konzervans u prehrambenoj industriji. U projektu „Kiseline i soli u bezalkoholnim pićima i prehrambenim proizvodima“ osmaši su istraživali količinu soli i  koje se kiseline  dodaje u različite prehrambene proizvode. Suvremene prehrambene navike dovele su do toga da dnevno unosimo u organizam čak pet do deset grama soli više nego što je potrebno ljudskome tijelu. Ovim projektom smo htjeli skrenuti pažnju na to koliko viška soli  dnevno unosimo i kako to smanjiti. Također postoje različite vrste kiselina koje dnevno nosimo u naš organizam, a štetno utječu na nas, pr. fosforna kiselina . Naša profesorica nas je na zanimljiv način potakla da prilikom kupovine namirnica  pogledamo njihov sastav i tako pridonesemo očuvanju našeg zdravlja.

Učinimo to za svoje zdravlje!

Lucija Vučić

Fotografije pogledajte u Foto-galeriji.

PROJEKT BIOSIGURNOST I BIOZAŠTITA
U utorak, 15. ožujka održana je Međužupanijska smotra Biosigurnost i biozaštita u online okruženju. 
Našu školu su predstavljale učenice: Petra Lončar (6.c), Mihaela Dilber (6.c) i Emanuela Lagator (6.b) pod mentorstvom nastavnice Meri Juras. Odabrale su temu Kako spriječiti i liječiti zarazne bolesti te su izradile poster u digitalnom obliku i snimile videouradak s izlaganjem svoga rada. 
Istraživački rad naših učenica  predložen je za Državnu smotru Biosigurnost i biozaštita koja će se održati 11. i 12. svibnja 2022. u Osnovnoj školi Vijenac u Osijeku.
 
                 Čestitke učenicama na postignutom uspjehu! 
 
Poster i videouradak naših učenica kojima su se predstavile na Međužupanijskoj smotri možete pogledati klikom na poveznice. 
Dan sigurnijeg interneta 2022.

I ove smo godine 8. veljače obilježili Dan sigurnijeg interneta. Naši su učenici sudjelovali u  aktivnostima koje su  organizirali  Centar za sigurniji internet te udruga Suradnici u učenju. Učenici 5. i 6. razreda raspravljali su o sigurnim lozinkama, pravilima sigurnosti, e-nasilju, zabavljali se uz igrice Interland i Dabrica. Osmaši su samostalno, pod mentoriranjem učiteljice Marine Perice,  izrađivali plakate u alatu Canva te kvizove u Kahootu i Wordwallu. Njihove digitalne uratke možete pogledati u Wakelet kolekciji.

Temu znate: Sigurnost na internetu!

STARA VRIMENA

Izrada kalendara za 2022. godinu

Učenici osmih razreda su u sklopu projekta Stara vrimena na satovima informatike izradili kalendare u Canvi. Koristeći fotografije našeg ravnatelja, izradili su kalendare po svom izboru.

Neke od njihovih uradaka možete i pogledati.

Mihael Babić -kalendar

Lukas Mierževinski - kalendar

Anđela Marta Rodić - kalendar

Iva Šarić - kalendar

Noa Vukušić - kalendar

EU CODE Week 2021.

Ove godine Europski tjedan programiranja (EU Code Week) održava se po deveti put, od 9. do 24. listopada.

Glavna zamisao koja stoji iza ovog projekta je učiniti programiranje vidljivijim, pokazati mladima, odraslima i starijim osobama kako pomoću koda pretvoriti ideje u stvarnost, demistificirati vještine kodiranja i okupiti motivirane ljude za učenje.

Sve aktivnosti u Hrvatskoj, tko ih organizira i kome su namijenjene možete pronaći na stranici https://codeweek.eu/events

Preko  online aktivnosti  učenici 5., 6. i 8. razreda su  na zabavan i zanimljiv način programirali i pokazali kako kodiranje može biti jednostavno. Kodirali su vlastitu plesnu zabavu stvarajući plesne pokrete uz odabranu glazbu.

Voditeljice projekta: Marina Perica i Zrinka Šarić

LOGO ŠKOLE


Produženi boravak

RASPORED OBROKA SIROBUJA

Područna škola Sirobuja



ŠKOLSKI LIST


Korisni linkovi

Anketa
KOLIKO ČESTO DORUČKUJEŠ?








preskoči na navigaciju