STIPE BOŽIĆ

Proslavljeni hrvatski alpinist Stipe Božić gostovao je u našoj školi 5. veljače. Okupljenim učenicima i djelatnicima škole pričao je o svojim dalekim putovanjima i sve to popratio zanimljivim slikama.

Stipe Božić osvojio je najviše vrhove svih 7 kontinenata: Mount Everest (Azija), Aconcagua (J. Amerika), Mount McKinley (Sj. Amerika), Kilimanjaro (Afrika), Mount Vinson (Antarktika), Mont Blanc (Europa), Mount Kosciusko (Australija).

Osim planina spustio  se 1395 metara duboko pod zemlju u Lukinoj jami na Velebitu.  Ako se uzme ta dubina ispod površine zemlje i visina Mount Everesta onda izlazi da drži svojevrsan svjetski visinski rekorod. S jednom međunarodnom ekspedicijom na skijama je stigao i na Sjeverni pol. Na svojim putovanjima snimio je mnoštvo uspješnih fotografija koje je izlagao na zajedničkim i samostalnim izložbama. Autor je mnogobrojnih novinskih članaka, feljtona, kalendara te knjiga Put na vrh svijeta, Sedam vrhova i Svete planine svijeta. Režirao je više od 80 dokumentarnih filmova koji su u sklopu putopisnih serija Sedam vrhova, Dubine, Krš i more, Hrvatske Planine, Faros Paros, Svete planine svijeta i Rijeke Hrvatske prikazani na HTV-u.

Nakon zanimljivog predavanja Stipe Božića naše novinarke razgovarale su s njim za školski list što ćete uskoro moći i pročitati. Fotografije snimljene za vrijeme susreta možete pogledati u Foto-galeriji.

objavio: Marina Perica   datum: 23. 2. 2010.